Syv mål.
Én vigtigere sandhed.
PSV slog Willem II 7–0. Men var det en syvmålspræstation, en sandsynlig favoritsejr – eller en kamp, der afslører noget helt tredje om, hvordan vi bør forstå odds?
Af Henrik D. J., BSc · Bookmaker.dk — Vind med viden
Philips Stadion · Eindhoven · Pause 2–0 · Syv forskellige målscorere
20 afslutninger mod fire, 70 % boldbesiddelse og 11–1 i hjørnespark.
Resultatet var langt større end den samlede chancekvalitet normalt ville tilsige.
Et korrekt kampudfald dokumenterer ikke, at prisen var god før kickoff.
Vi fik ret i favoritten. Det er ikke det samme som at have fundet værdi.
Før kampen viste vores oprindelige målbaserede Poisson-model 83,49 % sandsynlighed for PSV-sejr. En særskilt xG-følsomhedsberegning viste omtrent 71,0 %, og en dæmpet målberegning cirka 69,6 %. De var ikke uafhængigt historisk validerede prognoser, men alternative beregninger på et begrænset datagrundlag. Alle pegede mod PSV som favorit – med stor uenighed om størrelsen af favoritrollen.
PSV vandt med syv mål. Den forudsete retning ramte altså rigtigt. Vores egentlige opgave er imidlertid at undersøge, om førkampens sandsynlighed, metode og pris var gode. Det kan et enkelt slutresultat ikke afgøre. Hvis vi belønner en prognose alene for at have ramt vinderen, risikerer vi at lære præcis den forkerte lektie.
Vi havde derfor ikke et anbefalet hovedbet på den sidste dokumenterede, forældede prisreference. Den redaktionelle konklusion var at kontrollere odds og nye holdkort, ikke at lægge penge på PSV. En efterfølgende 7–0-sejr ændrer ikke den førkampbeslutning.
Styrkeforskellen, hjemmebanen og gæsternes problemer var reelle. PSV dominerede næsten samtlige kvantitative kampmål.
Vores scenarier kredsede om en mulig lav blok. Willem II pressede derimod højt og mand-mand; Bosz havde forberedt andre positionsløsninger.
Kalibrering kræver mange tidligere prognoser testet mod virkelige udfald, ikke én sejr med stor margin.
En kamp i tre akter: modstand, gennembrud og opløsning
På papiret var dette en af rundens skæveste kampe. PSV var hjemmeholdet med et markant stærkere pointsnit og langt bedre målscore. Willem II stod ved sin nye træner Jurgen Streppels første ligakamp i spidsen for holdet. Et sandsynligt scenarie var PSV med bolden og Willem II i en kompakt defensiv blok. Men trænerskiftet gjorde gæsternes plan usikker. Den første opgave i en efteranalyse er derfor at skelne mellem det, vi forestillede os, og det, der faktisk blev observeret.
Før pausen: Et kampbillede, som ikke helt var det forventede
Peter Bosz forklarede efter kampen, at han havde forventet et mere tilbagetrukket Willem II – men at gæsterne i stedet gik aggressivt til værks med højt pres og mand-mand-orienteret opdækning. Bosz beskrev selv justeringer med Sergiño Dest længere fremme og Lutsharel Geertruida i en bredere højrerolle. Voetbal International registrerer PSVs startopstilling som 3-4-1-2 mod Willem IIs 4-4-1-1; formationsangivelserne er leverandørens taktiske beskrivelse, ikke faste positioner gennem alle 90 minutter. Den reelle taktiske situation var dermed mere kompleks end blot “stor favorit mod lav blok”.
PSV var den klart mest produktive part, men de første 45 minutter blev ikke en ubesværet målfest. Mauro Júnior scorede til 1–0 i det 20. minut, og Guus Til udbyggede føringen lige inden pausen i det 44. minut. Streppels hold havde perioder, hvor presset skabte arbejdsopgaver for PSV. Bosz betonede selv efter kampen, at første halvleg krævede hårdt arbejde. Ved 1–0 i det 20. minut udnyttede Mauro Júnior en fejl i gæsternes clearing. Kort før pausen opstod 2–0 efter en dødbold, hvor Armando Obispo lagde op til Guus Til fra tæt hold. Begge scoringer viser noget, som ren boldbesiddelse ikke kan: Den afgørende forskel kan ligge i den ene fejl eller i organiseringen omkring andenbolden.
Efter pausen: to scoringer på fire kampminutter ændrede opgaven
Sven Mijnans scorede med venstre fod efter et oplæg fra Dest i det 50. minut. I det 53. minut headede Ruben van Bommel et indlæg fra Mijnans i mål efter endnu et hjørnespark. Dermed havde PSV nået fire scoringer, hvoraf flere var knyttet til fejl eller dødboldssituationer – ikke kun til vedvarende åbent spil. Når et hold allerede er bagud, gør to hurtige scoringer mere end at ændre cifrene. De ændrer risikoen ved at presse, behovet for at angribe og den mentale opgave hos hvert enkelt led. Det er en plausibel taktisk fortolkning, ikke et mål for spillernes indre tilstand.
Ricardo Pepi kom ind efter 60 minutter og headede et indlæg fra Esmir Bajraktarević i mål efter et hjørnespark i det 73. minut. Fire minutter senere lagde Pepi op til Kodai Sanos scoring. Shuryjano Cornecion, indskiftet i det 78. minut, afsluttede i det 81. fra en spids højrevinkel og scorede sit første mål for førsteholdet. Her bliver bredden konkret: indskiftere bidrog både med mål og direkte oplæg. Syv forskellige målscorere siger noget om bredden i, hvem der kom frem til afslutninger – ikke nødvendigvis at PSV fremover vil score syv mål i lignende kampe.
Den oversete situation: Willem II var tæt på at score
I det 68. minut reddede Matej Kovář en afslutning fra Nathan Tjoe-A-On. Umiddelbart efter ramte Uriël van Aalst overliggeren fra en position centralt i feltet. Vi bør derfor ikke oversætte et clean sheet til, at gæsterne aldrig skabte en farlig situation. Den registrerede chancekvalitet hos gæsterne lå endda omkring 1,2 xG hos en uafhængig statistikleverandør, selv om de kun havde fire afslutninger. Et nul på måltavlen er et resultat; nul risiko er en langt stærkere påstand, som data ikke understøtter.
At Bosz kunne spare nogle spillere efter den hurtige udbygning i anden halvleg, understreger endnu en pointe: Rotation er ikke altid et argument for færre mål. Rotationens virkning afhænger af, hvornår indskiftningerne sker, og hvilken kamp de sker i. Det kommende europæiske program var en relevant bekymring før kampen, men her blev det muligt for PSV at kombinere hvile og yderligere scoringer.
Tre mekanismer, som 7–0 alene ikke forklarer
Det store resultat gør indtryk. Men fremtidige beslutninger forbedres mest, når vi undersøger hvilke hændelser der kunne gentage sig – og hvilke der kan være kampens usædvanlige udsving.
Højt pres ændrede det forventede kampbillede
Willem II gik højere og mere mandorienteret til værks, end Bosz havde ventet. Det bekræfter ikke, at Streppels plan var vellykket, men viser, hvorfor en ny træner gør taktiske førkampantagelser mere skrøbelige. Læsningen af kampens første kvarter bør derfor have vægt, når en model anvendes live.
Tre scoringer med dødboldskontekst
Til, Van Bommel og Pepi scorede i sekvenser efter hjørnespark. Det er ikke det samme som tre direkte mål fra indlæg på hjørneflaget; kæderne omfattede også efterfølgende afleveringer og afslutninger. Dødbolde er en del af målproduktionen, som let forsvinder i en overskrift om effektivt angrebsspil.
Indskifterne forandrede de sidste 30 minutter
Pepi blev skiftet ind i det 60. minut, scorede i det 73. og lagde op til 6–0. Cornecion kom på banen i det 78. og scorede i det 81. Det siger noget om denne kamps kvalitet fra bænken, men beviser ikke en permanent højere målraten i kommende opgør.
Mål, oplæg og afslutningstype er kontrolleret mod PSV, Voetbal International og Sky Sports. Tidspunkterne er officielle kampminutter. Forløbet er en beskrivelse – ikke en årsagsbevisende model.
Det vi forventede. Det vi så. Det vi bør lære.
En efteranalyse skal ikke blot være et referat. Vi holder vores egne antagelser op mod hændelser, der kan kontrolleres, og gør plads til usikkerheden.
Ville Willem II forsøge at beskytte sit felt med en lav blok?
Det kampen visteBosz beskrev et højere og mere mandorienteret pres end forventet.
LæringenEt trænerskifte bør udløse flere taktiske scenarier – ikke én sikker forestilling.
Var PSV den mest sandsynlige vinder?
Det kampen vistePSV vandt 7–0. Den låste førkampmodel gav 83,49 % til PSV, men kun 1,32 % til præcis 7–0.
LæringenAt ramme favoritten validerer ikke modellens procent eller dens evne til at beskrive målfordelingen.
Kunne en PSV-sejr købes til en attraktiv pris?
Det kampen vistePSV vandt, men der var intet anbefalet hovedbet på det dokumenterede prisgrundlag.
LæringenGevinst ved et enkelt udfald fortæller ikke, om beslutningen havde positiv forventet værdi.
Metode: Kampens hændelser bygger på officielle kamprapporter og kampdata. Vurderingen af, hvad de betyder for kommende kampe, er vores analyse – ikke et nyt målt faktum.
PSV dominerede. Men 7–0 overdriver forskellen i chancekvalitet.
Her er kampen set gennem registrerede handlinger. Grafikken er en proportional sammenligning – ikke en erstatning for selve kampens sekvenser.
PSV omsatte chancerne til mere end fire mål over den summerede, modelberegnede forventning. Det fortæller noget om kampens realiserede effektivitet; det beviser ikke, at alle afslutninger burde være gået ind.
Gæsternes få afslutninger omfattede mindst én stor mulighed. Resultatet til nul bør ikke forveksles med, at PSV fuldstændigt eliminerede risiko.
Målene var virkelige. xG var en forventning.
PSV scorede 4,31 mål over sin xG i denne ene kamp, mens Willem II scorede 1,22 under. Bemærk også den skjulte forskel: PSVs 20 afslutninger gav 0,13 xG pr. skud, mens Willem IIs blot fire afslutninger gav 0,31 xG pr. skud. Gæsternes få chancer var altså samlet set relativt store. Tallene beskriver denne kamp – ikke næste kamp eller en varig afslutningsevne. Ingen skudpositioner er opfundet til grafikken.
Vigtigt om xG: xG er en modelbaseret sum af afslutningernes forventede scoringssandsynligheder, ikke “de mål, man burde have scoret”. Leverandører benytter forskellige data og modeller: eksempelvis afrunder Voetbal International kampen til 2,7–1,3, mens Flashscore viser 2,69–1,22. Her anvendes Flashscores tal konsekvent. Tallene beskriver kvaliteten af de registrerede skud, ikke en ny førkamp-prognose.
Hvor overraskende var 7–0 – ifølge det vi faktisk regnede før kampen?
Vi låser først de oprindelige parametre fast: PSV 3,30 forventede mål og Willem II 0,8625. Tallene er hentet direkte fra den oprindelige optakts centrale modeldata. De genberegnes ikke med kampens facit.
Før kickoff · Vores målmodel
83,49 %PSV-sejr i ordinær spilletid. Det er sandsynligheden for alle mulige PSV-sejre tilsammen, ikke for cifrene 7–0.
Før kickoff · Præcis 7–0
1,32 %Under den samme simple, uafhængige Poisson-model var en præcis 7–0-sejr et sjældent udfald – selvom PSV-sejr var meget sandsynlig.
PSV var modelens klart mest sandsynlige vinder, og PSV vandt.
7–0 lå i den tynde ende af fordelingen. En model behøver ikke kalde 7–0 sandsynligt for at give PSV favoritstatus.
Én kamp giver ingen pålidelig kalibrering. Vi skal samle prognoser og resultater over mange kampe.
Laboratoriet: Flyt forventede mål – se hvor følsom dommen er
Et undervisningseksperiment med en uafhængig Poisson-fordeling. Startværdierne kommer fra førkampoptakten; når du ændrer dem, er det dine hypotetiske scenarier – ikke nye estimater for den afsluttede kamp.
En 83 %-chance indebærer også risiko for ikke at vinde. At PSV vandt, er foreneligt med både en korrekt og en dårlig model. For at måle kvaliteten skal vi gemme sandsynlighederne før kampstart og evaluere mange senere udfald med eksempelvis kalibreringskurver, Brier score og log loss. Vi må aldrig justere sandsynlighederne bagud, så de passer til det, der skete.
Hvilke udfald gik hjem? Og hvilke ville faktisk have været gode bets?
Første spørgsmål kan besvares objektivt fra 7–0. Det andet kræver dokumenterede priser på købstidspunktet og en troværdig sandsynlighed – og kan ikke afgøres af kampresultatet alene.
| # | Marked i optakten | Facit | Hvorfor? |
|---|---|---|---|
| 01 | PSV vinder | Gik hjem | 7–0, hjemmesejr |
| 02 | Uafgjort | Tabte | Ikke uafgjort |
| 03 | Willem II vinder | Tabte | Gæsterne tabte |
| 04 | Over 2,5 mål | Gik hjem | Syv mål i alt |
| 05 | Under 2,5 mål | Tabte | Mere end to mål |
| 06 | Over 3,5 mål | Gik hjem | Syv mål i alt |
| 07 | Under 3,5 mål | Tabte | Mere end tre mål |
| 08 | Begge hold scorer – ja | Tabte | Willem II scorede ikke |
| 09 | Begge hold scorer – nej | Gik hjem | PSV holdt nullet |
| 10 | PSV eller uafgjort (1X) | Gik hjem | PSV vandt |
Fem af ti nævnte udfald blev opfyldt. De ti kort var prischecks og scenarier – ikke ti anbefalede bets. Der er heller ikke tale om ti statistisk uafhængige observationer: Over 2,5 og over 3,5 mål påvirkes af den samme målmængde, ligesom PSV-sejr og 1X overlapper. En optælling af fem vindere siger intet om samlet gevinst uden faktiske indsats- og oddsdata.
Et hypotetisk enkeltbet på PSV-sejr til det historisk registrerede odds ville i denne kamp give 109 kr. retur. Det dokumenterer udfaldet, ikke at prisen var attraktiv.
Med vores originale PSV-chance 83,49 % bliver forventningen 100 × (0,8349 × 1,09 − 1) ≈ −9 kr. på tværs af gentagelser af lignende bets. Vi anbefalede derfor ikke at spille det.
Fordi en gevinstliste uden ægte dokumenterede priser og faktisk anbefalede bets ville være misvisende. Udfaldet 7–0 giver facit på markederne. Det giver ikke facit på deres forventede værdi før kampen.
Tag denne viden med til den næste kamp
Det kan være rigtigt at tro, at et hold vinder – og samtidig rigtigt ikke at spille på det. Spørg altid: Hvad koster den sandsynlighed, jeg køber?
Vi forventede mulighed for en lav blok; Willem II pressede mand-mand. Hold øje med de reelle opstillinger og bevægelser, før du lader en fortælling blive til modelinput.
Gem tidspunkt, sandsynlighed, marked, pris, modelversion og resultat. Først over mange kampe kan du undersøge kalibrering og værdien af modellen.
Hvorfor kunne 100 kr. på vinderen stadig være et dårligt bet?
Den gamle prisreference var 1,09 for PSV-sejr. Hvis man hypotetisk havde spillet 100 kr. til den pris, ville den faktisk indtrufne sejr give 9 kr. i nettofortjeneste. Men fair odds ved vores oprindelige modelchance på 83,49 % var cirka 1,20. At købe udfaldet til 1,09 gav i modellen negativ forventning.
Vigtigt: 1,09 er en arkiveret prisreference, ikke dokumentation for et tilgængeligt tilbud ved kickoff. Oplysningen bruges alene til undervisning i sammenhængen mellem chance og pris – ikke til at konkludere, at nogen burde have placeret et bet.
Vælg et svar og se forklaringen.
Hvad vi vil gøre anderledes næste gang
Vi vil registrere mindst to tydeligt adskilte førkamp-scenarier for taktisk struktur, så en ny træner ikke automatisk får lighedstegn med et defensivt udgangspunkt. Vi vil være konsekvente med at angive skader, bekræftede startopstillinger og prisobservationer med separate tidsstempler. Og vi vil bygge en løbende, offentlig modeljournal, hvor sandsynligheder gemmes før kampstart.
Vi vil også måle, hvordan modellen klarer sig på alt fra store favoritter til tætte kampe. En score på 7–0 er et oplagt sted at opdage forskellen mellem kampens retning, kampens udfaldsstørrelse og beslutningens kvalitet. Den forskel er langt vigtigere end at prale af at have valgt vinderen.
Kilder og beregningsgrundlag
Slutresultat, målscorere og hændelser er krydskontrolleret med PSVs officielle kampcenter, Voetbal International, Sky Sports og Flashscore. xG er et leverandørbestemt estimat. Førkampmodellens værdier er låst til de tal, der blev vist i den oprindelige optakt på denne side; de er ikke tilpasset slutresultatet.
Metode: Uafhængig Poisson-baseline, sandsynlighed for præcist resultat P(PSV=7, WIL=0) = e−(3,30+0,8625) × 3,307 / 7! ≈ 1,32 %. Her behandles mål som uafhængige Poisson-fordelte tællinger, hvilket ikke beskriver alle taktiske, tidslige eller psykologiske afhængigheder i fodbold. Det er netop en modelantagelse, ikke et naturfaktum.
PSV – Willem II
Én af ligaens stærkeste angreb mod ligaens mest belastede forsvar. Men PSV er så stor favorit, at et rigtigt resultat kan være et dårligt bet. Willem II møder tilmed op med ny cheftræner, så vi undersøger også hvad statistikken endnu ikke ved.
01PSV bør dominere. Men hvilken pris får du?
PSV har scoret 28 og lukket 13 mål ind på ti runder; Willem II har 10–32. Det giver en klar sportslig favorit. Men vores egne målbaserede beregninger er mindre skråsikre end mange markedspriser, og trænerskiftet gør usikkerheden større.
To vidt forskellige sæsonstarter
PSV: 6 sejre, 2 uafgjorte og 2 nederlag. Willem II: 0 sejre, 2 uafgjorte og 8 nederlag. Sidste runde: PSV 1–1 Feyenoord og Willem II 1–6 Cambuur.
Streppels første kamp — uden Slory
Willem II vandt 4–3 ude mod Helmond Sport i pokalen 27. oktober med Adrie Koster på bænken; derefter blev Streppel ansat. Sejren viser offensiv kapacitet, men tre indkasserede mål mod en klub fra lavere række er ikke bevis på defensiv stabilisering. Jaden Slory er officielt i karantæne mod PSV og Zwolle efter sit røde kort i pokalen.
Lille betaling for stor favorit
Et meget lavt PSV-odds kræver ekstremt høj træfsikkerhed for at være fornuftigt. Uafgjort, et tidligt mål imod eller rotation kan vælte et favoritbet.
02Seks forhold der ændrer kampens forudsætninger
Willem II vandt i pokalen tirsdag under den midlertidige træner. Onsdag kom den nye cheftræner og Slorys karantæne, mens torsdagens officielle meddelelser præciserede fraværet. Tilsammen er det vigtigere end en mekanisk forlængelse af ligatabellen.
Jurgen Streppel overtager Willem II
Klubben offentliggjorde 28. oktober en kontrakt med Jurgen Streppel for resten af sæsonen. Han afløser forløbet med John Stegeman og midlertidige Adrie Koster. Denne kamp bliver hans første som cheftræner efter tilbagekomsten.
Willem II · 28.10.2026PSV: Ouaissa ude i måneder
PSV oplyste 29. oktober, at Sami Ouaissa har pådraget sig en ny skade og ikke er til rådighed i de kommende måneder. Det er en klubbekræftet fraværsmelding, ikke en prognose.
PSV · 29.10.2026Pepi kan nærme sig et comeback
Bosz fortalte 23. oktober, at Ricardo Pepi nærmede sig, og nye medieoplysninger 29. oktober peger på mulig deltagelse. Ingen officiel bekræftelse af kamptruppen eller startplads er fundet.
PSV / regional presse · 23.–29.10PSV har Europa i næste uge
Fire dage efter ligakampen venter hjemmeopgøret med Club Brugge i Champions League. En mulig rotationsfaktor — men et hypotetisk scenarie, indtil Bosz viser sit holdkort.
PSV · officielt kampprogramPokalsejr giver et andet billede af gæsternes form
Willem II vandt 4–3 ude mod Helmond Sport 27. oktober. Devin Haen og Eser Gürbüz scorede før pausen, og Tonny Vilhena bidrog efter pausen. Adrie Koster stod i spidsen. De fire scoringer viser offensive muligheder, men tre mål imod en klub fra en lavere række understreger forsvarsrisikoen.
Helmond Sport · officiel kamprapport 27.10.2026Jaden Slory misser PSV og Zwolle
Willem II har selv bekræftet, at Slory har accepteret to kampes karantæne samt én betinget kamp efter direkte rødt mod Helmond Sport. Han må ikke spille mod PSV eller PEC Zwolle. Det reducerer mulighederne på gæsternes offensive flanker, men fortæller ikke alene, hvordan Streppel vil opstille.
Willem II · meddelelse 28.10, opdateret 29.1003Favorit, modargument og scenarier
Tryk mellem tre målbilleder. Alle tal bliver beregnet fra de angivne forventede mål; de beskriver usikkerhed, ikke en lovet kampudvikling.
Reference beregnet af sæsonens scorede og indkasserede mål, med eksplicit hjemme- og udetillæg. Modellen kender ikke den kommende startopstilling.
04Når alle ser den samme favorit, er prisen den egentlige historie
PSV kan være markant bedre på græsset og alligevel være et svært hold at spille på. Det er paradokset i lørdagens kamp.
Et særlig interessant træk er, at PSVs og Willem IIs resultater afviger fra chancerne bag dem. PSV har scoret flere mål end de 24,21 xG, og Willem II har lukket langt flere ind end de 21,89 xGA. Det giver to muligheder: nogle præstationer kan fortsætte, fordi spillernes kvalitet faktisk er anderledes end datamodellens antagelser; andre kan normalisere sig. Ingen af forklaringerne kan fastslås ud fra ti kampe. Derfor skal du læse både scorelinjerne og chancerne, før du vurderer målmarkeder.
På papiret er afstanden usædvanlig. PSV har efter ti ligakampe 20 point og et positivt målregnskab på 15. Willem II er bundhold med to point, uden en eneste sejr og med 32 indkasserede mål. Det er ikke en forskel, vi skal forsøge at bortforklare. Det er kampens sportslige udgangspunkt. Men vi har kontrolleret de faktiske scoringer med forventede mål fra et uafhængigt datasæt. Den sammenligning viser en væsentlig advarsel: PSVs 28 ligamål sammenholdes med 24,21 xG, og Willem IIs 32 indkasserede ligamål med 21,89 xGA. Den første målratedrevne prognose kan derfor være mere sikker på en hjemmesejr, end tallene for skabte chancer berettiger. Selv en klar favorit skal kunne møde modargumenter: ifølge PSV-supporternes kampgennemgang har PSV tabt sine seneste tre ligakampe mod oprykkere (Volendam, Telstar og ADO Den Haag), mens den seneste hjemmekamp mod Willem II endte 1–1. Det er interessante korrektiver til sikker retorik, men ikke et repræsentativt stikprøvebevis på, at PSV vil få problemer på lørdag. Men de to klubber ankommer med helt forskellige spørgsmål. PSV skal omsætte et forventet overtag til klare muligheder uden at overbelaste en trup, der også skal spille Champions League mod Club Brugge onsdag. Willem II skal først og fremmest stoppe en kamp fra at løbe fra sig.
PSVs egen efterkamp-pressekonference 25. oktober gør vurderingen mere interessant. Peter Bosz mente, at holdet var stærkest i første halvleg mod Feyenoord, men fremhævede også, at PSV skal arbejde med præstationerne efter pausen. Guus Til var samtidig utilfreds med den manglende omsætning af muligheder til mål. Det betyder ikke, at PSV vil have samme problemer mod Willem II. Men det viser, at en analyseret overmagt bør opdeles i kontrol over kampen, kvaliteten af chancer og faktisk afslutningseffektivitet. Læg mærke til, om PSV efter en eventuel føring fortsat kommer i feltet på gode positioner, eller om spillet bliver for tidligt og ufarligt. Læs PSVs egen efterkampvurdering fra 25. oktober. Søndagens 1–1 mod Feyenoord er værd at dvæle ved, fordi den minder os om, at boldbesiddelse og mange afslutninger ikke er det samme som effektivitet. PSV kom foran ved Guus Til, men fik ikke lukket kampen. Willem II oplevede det modsatte en dag tidligere: 1–6 på hjemmebane mod Cambuur, med store defensive problemer allerede tidligt i kampen. Disse to resultater kan friste til at forlænge de seneste 90 minutter direkte ind i næste kamp. Sådan virker fodbold bare ikke. Modstanderens kvalitet, det taktiske kampbillede og tilfældighederne i en afslutning er ikke identiske fra uge til uge. Det vigtige er, om sårbarheden gentager sig i placeringerne og de åbne rum — ikke blot om resultatet var grimt. Tirsdag kom en vigtig ekstra oplysning: Willem II vandt 4–3 i pokalturneringen på Helmond Sports bane. Her scorede Devin Haen og Eser Gürbüz, mens Tonny Vilhena også kom på tavlen. Pokalkampen blev ledet af Adrie Koster, altså før Streppels ansættelse. Derfor er det misvisende at kalde gæsterne et hold, der slet ikke kan vinde. Den relevante sondring er fem liga-nederlag i træk, men en frisk pokalsejr. Sejren giver et bedre udgangspunkt offensivt; de tre mål imod fra en lavere rangeret modstander understreger samtidig, at forsvarsproblemet ikke er løst.
Nu kommer trænerskiftet, det store ubekendte. Jurgen Streppel blev ansat 28. oktober, kort efter John Stegemans afgang og Adrie Kosters midlertidige periode. Han kender Willem II fra sin tidligere trænerperiode, men der findes endnu ikke et kampgrundlag med hans nye hold, som kan kalibreres sikkert. Et mere forsigtigt udehold kunne gøre opgøret mindre målrigt. Omvendt kan et mandskab, der har lukket i gennemsnit 3,2 mål ind i ti ligakampe, ikke reparere alle strukturelle problemer på få træningspas. Derfor skal vi undersøge startopstilling, forsvarslinjens højde, pres på PSVs boldholder og gæsternes første tre afleveringer efter erobring. De observationer er stærkere end en bred fortælling om en automatisk ny-træner-effekt.
En udvisning ændrer, hvordan vi skal læse PSVs nederlag
Det er nærliggende at stille fem seneste resultater op ved siden af hinanden og kalde det form. Men den 17. oktober tabte PSV 1–2 ude mod ADO Den Haag i en kamp, hvor Sven Mijnans blev udvist efter to advarsler før pausen. PSVs officielle referat og Peter Bosz' efterfølgende kommentarer beskriver, at holdet måtte omstille organisationen med ti mand. Det resultat skal tælle i tabellen, men det bør ikke have nøjagtig samme vægt i en vurdering af PSVs offensive kapacitet ved elleve mod elleve. Omvendt er det heller ikke et frikort: en disciplinær fejl er en reel del af fodboldens udfaldsrisiko. Spørgsmålet er, om kampen afslører et vedvarende problem i presset eller snarere et usædvanligt kampforløb. Se PSVs egen gennemgang af ADO-kampen.
Hvem bestemmer, hvor kampen skal spilles?
PSV vil forventeligt bruge bolden til at flytte Willem II mod eget felt. Men dybden af en gæsteblok er ikke blot et spørgsmål om mod: hvis Willem II bliver presset tilbage uden mulighed for en første aflevering fremad, kan selv en disciplineret forsvarsindsats ende som en lang serie af andenbolde til PSV. Læseren kan teste kampbilledet ved at holde øje med tre konkrete tegn: Kan gæsterne vende spillet efter erobringen? Kan en af deres centrale midtbanespillere modtage med front mod PSVs mål? Og når PSV slår indlæg, står hjemmeholdet så med spillere positioneret til at vinde andenbolden og hindre kontra? Hvis svarene igen og igen er nej, bliver gæsternes lave blok mere et spørgsmål om overlevelse end kontrol.
Karakterskifte på fire dage: hvad en ny cheftræner kan og ikke kan
Jurgen Streppel blev præsenteret den 28. oktober. Klubben har selv forklaret, at hans opgave er at skabe klarhed og stabilitet med henblik på overlevelse. Det fortæller os noget om målsætningen, men ikke om kampens formation. Der er stor forskel på at påstå, at en ny træner altid giver et løft, og at pege på de ændringer, der faktisk kan opdages: kortere afstande mellem de fire bagerste og midtbanen, tydeligere ansvarsfordeling ved indlæg og færre individuelle beslutninger, der åbner midten. Inden kampen foreligger der ingen serie af ligakampe med Streppel som målbar dokumentation. Et mindre åbent Willem II er en mulighed, ikke et fund.
Pokalsejren indeholder også et alvorligt advarselssignal
Willem II scorede fire mål mod Helmond Sport, men kampen sluttede 4–3, efter at holdet havde ført 4–1. Helmond Sports egen kamprapport fortæller om en stærk slutspurt, stolpetræf og flere chancer til udligning. Willem II fik desuden Jaden Slory udvist i det 78. minut. Den officielle efterfølgende meddelelse siger, at han er udelukket fra både PSV og Zwolle. Fire udebanemål er et positivt offensivt tegn. At et hold fra en lavere række kunne presse gæsterne sådan i slutfasen, er en vigtig defensiv modvægt. Man må dog ikke behandle de sidste minutter med ti mand som bevis for, hvordan Willem II forsvarer elleve mod elleve. Læs værternes kamprapport og klubbens karantænebekræftelse.
Det usynlige spil: PSVs restforsvar
Mod en stor favorit kan udholdet få så få angreb, at hver enkelt bliver bemærkelsesværdig. Derfor skal vi ikke kun spørge, hvor mange chancer Willem II skaber, men hvordan de opstår. Hvis PSV flytter begge backs højt samtidig og taber bolden i en dårlig position, kan én præcis aflevering forandre hele regnestykket. Det er især relevant for et hovedmarked på hjemmeholdet: et sent udligningsmål er nok til at gøre et ellers dominerende kampbillede økonomisk værdiløst for et sejrsspil. Restforsvaret — de spillere, der beskytter bag angrebet — er derfor mindst lige så vigtigt som antallet af PSV-afslutninger.
Når Champions League er en mulig faktor, men ikke et bevis
PSV spiller mod Club Brugge den 4. november. På papiret kan det påvirke belastningsstyring og sene udskiftninger. Men fire dage mellem kampene er ikke i sig selv bevis på, at en specifik spiller bliver sparet. Det relevante er, om en mulig ændring i startopstillingen fjerner en vigtig afslutter, presleder, opspilsstation eller duelspiller — og om den forventede fordeling af mål derfor skal ændres. Særligt Ricardo Pepis eventuelle tilbagekomst må behandles med omtanke: at en spiller nærmer sig kampform betyder hverken, at han starter, eller at han kan spille fuld tid. PSVs officielle udmeldinger og selve holdkortet har forrang over forventede XI'er.
Sandsynlighed kan ikke aflæses af et stillingsfoto
En forskel på 18 point efter ti kampe fortæller, hvem der har fået flest point. Den fortæller ikke i sig selv den præcise chance for en PSV-sejr i en ny kamp. PSVs 28 ligamål og Willem IIs 32 indkasserede er begge vigtige, men de er påvirket af modstanderne, spillestederne og særlige kampforløb. Måltal er heller ikke det samme som xG, som forsøger at beskrive chancekvalitet. Vi har ikke verificeret et fuldstændigt, ensartet xG-grundlag for begge klubber til denne analyse; derfor udgiver vi ikke opdigtede xG-værdier. Modellen nedenfor er et tydeligt regneeksempel, ikke en dokumenteret præcisionsprognose.
Den mest interessante forskel findes mellem to regnestykker
Vores enkle målmodel lander på en lavere PSV-chance end flere markedsbaserede vurderinger. Det er en faglig uenighed, vi skal beholde synlig. Markedet samler vurderinger fra mange deltagere og har ofte mere information end ti kampes rå resultater, men det indeholder også avance, forskelle i likviditet og eventuelle nye nyheder. Vores model er omvendt åben for efterregning, men sårbar over for valg af hjemmefaktor, modstanderstyrke og målfordeling. Når disse to tilgange peger forskellige steder hen, er en fornuftig reaktion at undersøge, hvad der skaber forskellen — ikke automatisk at vælge den, der lover mest værdi.
Det særprægede ved et meget lavt odds
Ved et hypotetisk indskud på 100 kroner til odds 1,09 er nettogevinsten kun 9 kroner ved sejr, mens et tab koster 100 kroner. Én tabt indsats kræver mere end elleve vellykkede væddemål med samme indsats og odds blot for at komme tilbage til udgangspunktet. Det skyldes ikke, at PSV er et dårligt fodboldhold; det skyldes forholdet mellem det, du får ved gevinst, og det, du mister ved nederlag eller uafgjort. Ved odds 1,09 skal den reelle sejrschance være over cirka 91,74 procent, før den matematiske forventning overhovedet bliver positiv. Den grænse er uafhængig af, hvor stærkt holdet ser ud.
Hvornår er det faktisk en ny analyse?
En kampoptakt er ikke færdig én gang for alle to døgn før kickoff. Hvis Streppel vælger en uventet formation, hvis en afgørende PSV-spiller mangler, eller hvis markedet flytter sig voldsomt, er det ikke nok at skifte ét tal og bevare den gamle konklusion. De to forventede mål skal undersøges på ny. Først derefter kan fair odds og eventuel prisbuffer vurderes. Indtil de officielle startopstillinger er kendt, er denne artikel bedst brugt som forberedelse og som en liste over forhold, der skal kontrolleres — ikke som en ordre om at satse penge.
For en ny læser er konklusionen enkel: PSV er meget mere sandsynlig som vinder end Willem II, men spørg altid om din pris er bedre end den risiko, du overtager. For den rutinerede læser er den mere krævende: hvor meget af forskellen 28–13 mod 10–32 er holdstyrke, og hvor meget er et lille datasæt på ti kampe? Vores åbne Poisson-model er et diskussionsgrundlag, ikke en patentløsning; den modellerer mål uafhængigt, anvender en synlig hjemme-/udefaktor og lader hverken seneste avisoverskrift eller dagens markedsodds ændre sandsynlighederne bagud. Læs stresscases, test selv en anden pris, og husk den disciplin, som kan være den dyreste at lære: der findes kampe, hvor det mest oplyste valg er at spille for nul kroner.
05Fortiden har 5 svar — og ingen garanti
Fem seneste dokumenterede ligamøder fra 2021 til 2025: tre PSV-sejre, én uafgjort og én Willem II-sejr. Spillertrupper og trænere er ændret siden da.
06Tre niveauer — samme kamp
De tre lag skal pege mod samme beslutning, ikke tre forskellige historier.
Forstå favoritten
PSV har scoret næsten tre ligamål pr. kamp, og Willem II har lukket mere end tre ind pr. kamp. Derfor forventer vi hjemmeovertag. Men et odds under 1,10 for en sejr skal lykkes meget ofte for at være rentabelt. Vælg gerne intet bet.
Se efter de afgørende mekanismer
Hold øje med PSVs erobringer højt på banen, Willem IIs blokafstand, muligheder i begge kanaler og om Streppel ændrer organisationen. Spørg, om PSVs forventede startellever støtter det tidligere målbillede.
Undersøg model og marked hver for sig
Poisson med målforventning 3,30–0,8625 giver en central 1X2-fordeling. Beregningen tager ikke hensyn til korrelation, røde kort, ændret træneradfærd eller dynamisk rotation. Fair odds og buffer udledes fra den model; et kortvarigt højt odds er ikke dokumentation for værdi.
07Fem ting der fortæller, hvem der har fat i kampen
Ingen model kræves. Se efter gentagne mønstre frem for enkeltstående angreb.
De første 15 minutter
Hvor ofte får PSV afslutning efter en høj bolderobring? Og spiller Willem II sig ud af presset eller cleares der ukontrolleret?
Afstand mellem gæsternes kæder
Når backerne forsvarer, er der så plads mellem forsvar og midtbane til Til og PSVs mellemrumsløbere?
Omstillinger mod PSVs bagrum
Hvis PSV presser højt, hvem stopper Willem IIs første direkte aflevering mod en fremadrettet løber?
Kvalitet frem for skudtal
Et skud fra 25 meter er ikke det samme som en fri afslutning centralt i feltet. Se chancekvalitet.
Trænerens første ændringer
Streppels rolle er ny. Er der synlig mere kompakthed, færre spillere fremme eller en tidligere udskiftning?
08Ingen anbefaling uden en dokumenteret købspris
PSV er det logiske 1X2-fokus. Men sportslig favoritstatus er ikke en rabat, og modelusikkerhed skal betales af oddset. Der findes ikke en dokumenteret aktuel købspris her. Intet bet er anbefalet på det nuværende analysegrundlag.
PSV er klar favorit, men ingen af de viste modelscenarier er historisk kalibreret. De seneste dokumenterede odds er fra 29. oktober kl. 03.39. Selv hvis du finder en højere pris, skal både markedsregler, startopstillinger og beregningsusikkerhed undersøges på ny. En beregnet fordel er ikke det samme som en dokumenteret fordel.
Undersøg hovedmarkedet og risikoen09FAKTATJEK · 29. oktober 2026 kl. 22.43
Marked tjekket 29. oktober 2026 kl. 03.39 · max alder – min. Tidsstemplerne er forskellige, fordi research og prisregistrering ikke er det samme.
10Hvorfor det mest sandsynlige udfald ikke er nok
Et udfald kan være mest sandsynligt uden at være billigt nok. Derfor skiller vi sandsynlighed, fair pris og købskurs ad.
Vores chance
–Modelens mest sandsynlige udfald: –. Det er ikke en garanti for, at kampen ender sådan.
Fair pris
–1 / sandsynlighed, før buffer og usikkerhed.
Vi kræver buffer
–+Minimum –% over fair odds. Vi forlanger en bedre pris end modellens neutrale fair odds, før noget kan diskuteres som bet.
11Hvad betyder din egen sandsynlighed i kroner?
Indtast decimalodds, indsats og din egen sandsynlighed. Regnestykket viser udbetaling, break-even og matematisk forventning ud fra dine input.
50,0 %
Sæt din egen sandsynlighed før du ser prisen. Modulet viser fair odds og masterens fælles minimumsbuffer på – %.
12Turneringskontekst: Titelpres mod akut overlevelseskamp
Ti af 34 spillerunder er gennemført. PSV jagter topplaceringer; oprykkerne fra Tilburg skal først undgå at tabe fodfæste i bunden.
| Faktor | PSV | WIL | Hvad betyder det? |
|---|---|---|---|
| Placering / point | 3. · 20 | 18. · 2 | 18 points forskel efter ti ligakampe |
| Ligabalance | 6–2–2 | 0–2–8 | De to resultatrækker er ikke sammenlignelige i styrke |
| Mål for / imod | 28 / 13 | 10 / 32 | Det forklarer den markante favoritrolle, men er kun 10 kampes data |
| Næste opgave | Club Brugge 4/11 | PEC Zwolle 6/11 | Forskellige belastnings- og rotationshensyn |
Hvorfor det betyder noget:PSV må vinde for ikke at afgive terræn i toppen. Willem II har væsentlig større nedrykningsrisiko, men kan vælge en forsigtig kampplan. Formålet er at forklare motivation, ikke omdanne den til garanti.
Praktisk: Kampen begynder lørdag 31. oktober kl. 18.45 dansk tid. I Nederlandene vises den på ESPN 2 ifølge tv-oversigten. PSV's officielle supporterforening oplyser, at Danny Makkelie er udpeget som dommer. Et dommernavn er ikke i sig selv grundlag for et kort- eller straffesparksbet. TV-oplysning · Dommeroplysning.
13Seneste form — uden at lade resultater fortælle hele historien
De fem seneste ligakampe for hvert hold. Vigtigt: Alle viste scorer er fra det analyserede holds perspektiv — dets egne mål står altid først, også på udebane. Cup og Champions League indgår ikke i formtabellen.
PSV
2V · 1U · 2TPSV vandt i Porto i Champions League 20. oktober, men dette formkort viser kun liga. De seneste fem ligakampe giver ti scorede og syv indkasserede mål; undgå at overfortolke få opgør.
Willem II
0V · 0U · 5TFem nederlag i træk og samlet 5–18 i mål for/imod. Helmond Sport blev slået 4–3 i pokalen 27. oktober; den kamp indgår ikke i formtabellen.
14Regn målene frem — og se hvor beregningen kan fejle
Tre illustrerende Poisson-scenarier: faktiske mål, forventede mål og en dæmpet målrate. Data efter ti ligakampe, skønnede hjemme-/udefaktorer og ingen historisk validering. Ingen markedstal bruges til at beregne målmodellens chancer.
–
Gennemsnit af PSVs scorede 2,80 og Willem IIs indkasserede 3,20 pr. ligakamp = 3,00; multipliceret med en antaget hjemmefaktor 1,10 = 3,30.
–
Gennemsnit af Willem IIs scorede 1,00 og PSVs indkasserede 1,30 = 1,15; multipliceret med antaget udefaktor 0,75 = 0,8625.
–
Hjemmesejr er størst i den beregnede trevejsfordeling; det betyder ikke, at udfaldet er prisværdigt.
Hvor meget ændrer konklusionen sig, hvis målforventningen er forkert?
Tabellen er beregnet med den samme Poisson-metode som modellen ovenfor. Den viser scenarier, ikke et statistisk konfidensinterval. Alle økonomiske eksempler nedenfor bruger 100 kr. og det historisk observerede odds 1,09 — ikke en bekræftet pris, der kan handles på nu.
| Scenarie | Målforventning PSV–WIL | PSV-sejr | Fair odds | Forventning ved 1,09 pr. 100 kr. |
|---|---|---|---|---|
| Mere kontrol til PSV | 3,72 – 0,67 | 90,0 % | 1,11 | −1,91 kr. |
| Midterforudsætning | 3,30 – 0,8625 | 83,5 % | 1,20 | −9,00 kr. |
| Stærkere modstand fra Willem II | 2,72 – 1,14 | 70,7 % | 1,42 | −22,98 kr. |
Læringen: Selv det meget PSV-venlige scenarie når ikke nulpunktet ved den observerede historiske pris. En mere troværdig model kræver hjemmekamp- og udekampsopdeling, modstanderkorrektion, holdkort og dokumenteret efterprøvning på tidligere kampe. Den separate xG-kontrol nedenfor viser, hvorfor det er nødvendigt. Uden dem er de tre tal et følsomhedstjek, ikke tre lige sandsynlige prognoser.
Spørgsmålet, der skal stilles: Hvad hvis vi har undervurderet PSVs chance med fem procentpoint? Og hvad hvis vi har overvurderet den? Her er uenigheden langt vigtigere end ekstra decimaler.
Hvad tror markedet — og hvorfor er det ikke det samme som sandheden?
En offentlig oddsoversigt viser gennemsnitsodds på 1,07 / 12,81 / 23,85, registreret 29. oktober kl. 03.39. Det er ikke samme prissæt som sidens højeste registrerede odds 1,09 / 17,50 / 33,00. Højeste odds kan være fra forskellige udbydere; de kan derfor ikke behandles som ét samlet tilbud. Tager vi 1 divideret med hvert odds og summerer, får vi 105,46 %. De ekstra 5,46 procentpoint er den beregnede overround for disse gennemsnitsodds; de er ikke ekstra sandsynlighed. Den faktiske margin for én bookmaker kan være en anden.
Ved en enkel proportional normalisering — hver impliceret chance divideret med summen — får vi cirka 88,6 % PSV, 7,4 % uafgjort og 4,0 % Willem II. PSVs markedsafledte chance ligger dermed omtrent 5,1 procentpoint over vores målratedrevne Poisson-model. Det er en modeluenighed, ikke et bevis på, at én af dem har ret. Tallene er et historisk markedsspejl – ikke tre dokumenterede, samtidige købspriser hos samme udbyder. Se den tidsstemplede prisoversigt.
Selv hvis vi brugte 88,6 % som et tænkt estimat, ville 1,09 stadig have negativ forventning på cirka 3,4 kr. pr. 100 kr. Det kræver faktisk mere end 91,7 % sejrschance blot at nå nul ved netop dette odds. Her er forskellen mellem stor favorit og en god handel meget konkret.
PSV og Willem II efter ti ligarunder. Kilde: opdateret ligatabel 26. oktober.
To regneeksempler med mål og xG. Ikke historisk testede prognoser.
Normaliserede gennemsnitsodds fra 29. oktober kl. 03.39; ikke en aktuel handelspris.
Den afgørende forskel: Hvad hvis vi regner på chancer i stedet for scoringer?
Efter ti ligarunder har PSV scoret 28 mål mod 24,21 xG, mens Willem II har indkasseret 32 mål mod 21,89 xGA ifølge OddAlerts' opgørelse den 29. oktober. De 21,89 tilhører altså Willem IIs tilladte chancer – ikke PSVs skabte chancer. Den forskel er afgørende. xG kan reducere noget af målresultaternes støj, men er stadig en model og tager ikke alle særlige forhold i næste kamp med.
Som en følsomhedskontrol – ikke en uafhængig eller valideret prognose – bruger vi de samme matematiske regler på xG: PSV-λ = (2,421 + 2,189) / 2 × 1,10 = 2,5355. Willem II-λ = (1,328 + 1,288) / 2 × 0,75 = 0,9810. Faktorerne 1,10 og 0,75 er skøn, ikke hjemme-/ude-effekter estimeret fra kampvise xG. Modstanderens styrke er heller ikke korrigeret; derfor må den beregnede chance ikke opfattes som en præcis prognose.
Afstanden er 12,4 procentpoint. To enkle og gennemskuelige regnestykker ud fra forskellige datatyper giver altså markant forskellige sandsynligheder. Vi må hverken skjule forskellen, vælge modellen med det pæneste tal eller påstå, at gennemsnittet er sandheden. xG er en model over skudkvalitet, ikke et direkte facit, og dataleverandører kan måle forskelligt.
Kontrol mod markedet: En historisk, proportional normalisering af gennemsnitsodds pegede på cirka 88,6 % til PSV. Det ligger tættere på målmodellen end på xG-kontrollen. Markedet kan indregne truphistorik, hjemmebane og kvalitet, som simple regnestykker overser — men markedet kan også tage fejl. Denne uenighed betyder, at vi ikke har påvist en robust fordel ved at spille på nogen af de tre 1X2-udfald.
Undersøgelsesgrænse for hovedmarkedet: En undersøgelsesgrænse baseret på en dæmpet målmodel med otte tænkte ligakampe og 5 % ekstra buffer ligger omkring 1,51. Det er ikke en anbefaling ved denne pris: uden out-of-sample-kalibrering, aktuelle startopstillinger og et friskt marked kan vi stadig ikke konkludere, at et væddemål er godt.
Datagrundlag: OddAlerts: xG/xGA, opdateret 29. oktober kl. 04.31. Sammenlign med kampvise PSV-xG-tal. Regnemetode: uafhængige Poisson-fordelinger, samme matematiske metode i begge eksempler. Ingen af modellerne er valideret mod tidligere kampe. Den yderligere kontrol nedenfor viser, hvor meget et historisk ligagennemsnit ændrer regnestykket.
Skift målforudsætning — se, hvor hurtigt din beslutning flytter sig
Prøv de to datagrundlag eller flyt målforventningen selv. Tallene beregnes straks; de er følsomhedsscenarier og ikke nyheder om startopstillinger, skader eller aktuelle odds.
Vigtigt: Odds 1,09 er kun et historisk regneeksempel og ikke et verificeret aktuelt tilbud. Positiv beregnet forventning viser kun, hvad dine antagelser ville betyde — ikke en påvist fordel eller en anbefaling. Startopstillinger, friske odds, markedsregler og historisk modelkontrol er fortsat nødvendige.
Hvor meget skal ti kampe egentlig tælle?
PSV har scoret 2,8 mål pr. kamp; Willem II har lukket 3,2 ind. Det er stærke tal, men ti kampe er et spinkelt grundlag. Derfor har vi lavet en tredje følsomhedsberegning, hvor ekstremt høje eller lave sæsonrater gradvist trækkes mod ligagennemsnittet. Det kaldes delvis pooling eller shrinkage — men vores valg af vægt er et redaktionelt regneeksempel, ikke en bevist optimal indstilling.
Først lægger vi målsnittet 1,59 (gennemsnittet af hjemme- og udebanemål i sidste sæson) til som et fælles udgangspunkt. Derefter beregnes eksempelvis PSVs justerede angrebsrate som (28 + 1,59 × forvægten) / (10 + forvægten). De fire justerede angrebs-/forsvarsrater kombineres i et simpelt gennemsnit, før vi korrigerer med ligaens hjemme-/udefordeling (1,80/1,59 og 1,38/1,59). Vi benytter fortsat Poisson og antager uafhængige mål. Dæmpningen er illustrativ: vi har ikke testet den på kampe uden for modellens beregningsgrundlag.
Hvilke slutresultater er hyppigst i dit scenarie?
Et interaktivt udsnit af Poisson-fordelingen. Hver celle er sandsynligheden for præcis den målscore, ikke en anbefaling om korrekt resultat. 6+ mål er ikke vist i tabellen.
Stærkere farve betyder større modelchance. Læs hjemmeholdets mål i rækkerne og udeholdets i kolonnerne.
Vi har ikke dokumenteret et historisk out-of-sample-testforløb, Brier-score, log-loss eller kalibreringskurve for nogen af disse modeller. Derfor er ingen af de viste procenter en valideret prognose. Modellen ignorerer blandt andet modstanderstyrke, direkte spillertilgængelighed og afhængighed mellem scoringer. Formålet er at vise, hvor meget dine antagelser flytter konklusionen — ikke at give et nyt købssignal.
Kilde til historisk liga-snit: Eredivisie, sæsonrapport 27. maj 2026 (3,2 mål pr. kamp) og HollandseVelden, mål fordelt på hjemme-/udebane (551/421 mål i 306 kampe). Sæsonstatistik for 2026/27: ligaresultater efter ti runder; beregningerne er vores egne. Det er en gennemsigtighedskontrol, ikke empirisk modelkalibrering.
15PSV vinder oftest i modellen. Værdi er uafklaret.
Det stærke hjemmehold mod det svage forsvar giver en klar favoritsandsynlighed. Alligevel betyder stor usikkerhed om begge lambda, gæsternes nye træner og en kommende Champions League-kamp, at en præcis procent aldrig må udlægges som sikker viden. Den aktuelle pris er afgørende, og den ældre markedsreference er ikke et betsignal.
Et modelestimat, ikke et facit. Kontrollér alternative lambda-scenarier i stedet for at stole blindt på ét tal.
16Rollerne og fraværene, der kan flytte kampen
Spillere og trænere har roller, men skadesstatus og kampminutter kan ændre, hvem der faktisk løser dem.
Guus Til
PSV-midtbanens løb ind i feltet. Scorede mod Feyenoord og kan udnytte afstande omkring Willem IIs stoppere.
Ricardo Pepi
PSV-angriber med mulig comebackmulighed; klubben havde tidligere bekræftet skade. Ikke regnet som sikker starter.
Lutsharel Geertruida
Vigtig i PSVs opbygning og restforsvar; Bosz har offentligt fremhævet hans boldsikkerhed og spilforståelse.
Devin Haen
Willem II-angriber. Mulig første udvej i omstillinger, hvis udeholdet får lov at spille fremad.
Jurgen Streppel
Nytiltrådt Willem II-træner. Det afgørende spørgsmål er hans første valg af struktur og risiko.
Peter Bosz
Bosz forbindes med en aktiv, højtstående PSV-organisation. Mod Willem II er den vigtigste balance, om offensivt pres efterlader kontrol bag bolden, især når Europa venter fire dage senere.
Jurgen Streppel
Streppel blev formelt ansat 28. oktober med opgaven at sikre overlevelse. Vi kender endnu ikke hans konkrete organisation i denne spillertrup; taktiske påstande her er derfor kun scenarier.
17Taktik: PSVs gennembrud mod en mulig lav blok
Analyser rum i stedet for forventet possession. Det centrale spørgsmål er, om PSV kan angribe feltet uden at blotte sig for én direkte aflevering.
Kvaliteten af kontrollen
Kontrol er først værdifuld, når den fører til reelle chancer og samtidig begrænser modstanderens omstillinger.
“Mere bold = bedre hold”
Possession uden gennembrud kan være præcis det, modstanderen accepterer.
Hvem ændrer tempoet først?
En udskiftning eller positionsændring kan ændre kampens geometri.
18Tre kampfamilier — før du gætter et resultat
De tre forløb er mulige kampfamilier, ikke sandsynligheder på bestemt slutscore.
PSV åbner kampen tidligt
En tidlig føring kan tvinge Willem II længere frem, hvilket giver plads til flere PSV-angreb. Men Bosz kan også spare ressourcer, når kampen virker afgjort.
Se efter nye huller bag gæsternes backsStreppel stabiliserer gæsterne
Mere kompakthed og længere perioder uden store PSV-chancer kan sænke den forventede målfrekvens. Lavt tempo er ikke automatisk udeholdskontrol.
Se efter afstand mellem kæder og defensive omstillingerWillem II scorer først
Et tidligt udeholdsmål flytter kampen fra planlagt dominans til jagt. Flere PSV-afslutninger kan følges af større kontrarum og højere varians.
Se efter kvalitet i chancerne frem for antallet alene19Trupstatus: det der faktisk er bekræftet
Skel mellem ude, tvivlsom, tilbage og blot spekulation.
Ouaissa og Schouten
PSV har 29. oktober officielt meldt Sami Ouaissa ude i måneder; Jerdy Schoutens alvorlige knæskade er tidligere bekræftet. Dette er sikre fravær frem for rygter.
Pepi, Wanner og flere
Ricardo Pepi nærmer sig muligt comeback, men er ikke bekræftet klar. Paul Wanner, Sam Lammers, Alassane Pléa og Nagalo optræder på fraværslister. Hos Willem II nævnes Justin Hoogma og Amine Lachkar på eksterne skadeslister; kampdagsstatus kræver kontrol. Jaden Slorys karantæne er derimod bekræftet af klubben: han må ikke spille mod PSV og Zwolle.
Ingen officiel XI endnu
En pressenyhed om snarlig tilbagekomst er ikke det samme som en plads i startelleveren. Brug de endelige holdkort frem for forventede lister.
Bekræftet: Slory er ikke spilleberettiget lørdag
Willem II har den 29. oktober opdateret sin officielle meddelelse: Jaden Slory er udelukket fra de to næste kampe mod PSV og PEC Zwolle efter sit direkte røde kort i pokalen. Det er ikke et gæt ud fra generelle karantæneregler, men en individuel og accepteret afgørelse. Læs klubbens egen bekræftelse.
Det er vigtigt at skelne mellem denne sikre oplysning og de øvrige skadeslister, hvor flere navne bygger på tredjepartsregistreringer. Slorys fravær ændrer gæsternes offensivvalg, men en anden spiller kan udfylde en lignende rolle. Derfor kan fraværet ikke omsættes direkte til et bestemt antal procentpoint uden en verificeret spiller- og opstillingsmodel.
20Forventede opstillinger — arbejdsbud, ikke facit
PSVs seneste ligakamp og Willem IIs seneste pokalkamp danner reference. Det er ikke bekræftede holdkort. Willem II har efter pokalsejren skiftet træner, Jaden Slory er i karantæne, og PSV kan ændre holdet før Champions League.
PSV
4–2–3–1 · mulighedUsikkerhed: Den sidste bekræftede PSV-opstilling 25. oktober er ikke en forudsigelse for 31. oktober. Pepi er ikke officielt meldt klar til start, og klubbens europæiske program kan påvirke valgene.
Willem II
4–2–3–1 · muligtUsikkerhed: Reference: startopstillingen i 4–3-pokalsejren over Helmond Sport 27. oktober under Adrie Koster. Streppel kom først til 28. oktober, så ingen af disse pladser er garanterede 31. oktober. Jaden Slory kan ikke indgå i holdet på grund af klubbekræftet karantæne.
21Hvad kan få os til at skifte mening?
Tryk på et signal. Pointen er ikke at forsvare pre-match-modellen, men at vide hvornår den ikke længere bør forsvares.
Brug knapperne til at se hvilke informationer der kræver ny beregning.
22Hovedbet under lup: PSV vinder — men hvornår er det et godt køb?
PSV-sejr efter 90 minutter, inklusive tillægstid, er vores mest relevante og mest sandsynlige 1X2-udfald. Vi undersøger det frem for at fremføre et ubegrundet spilråd. Både sandsynlighed, pris og risiko skal være tydelige. Da målrater og xG giver markant forskellige bud, skal læseren vurdere begge, før en pris kan kaldes interessant.
–
PSV har langt stærkere resultater og måltal, hjemmebane og flere kendte målfarlige profiler. Modargumenterne er de lave afkast ved stor favoritstatus, et nyt trænergreb hos Willem II, mulig PSV-rotation og usikkerhed i en lille målbaseret model. Det observerede marked er historisk og kan ikke anvendes som aktuel købspris. At vores beregninger afviger fra markedet beviser heller ikke, at uafgjort eller Willem II-sejr er billige køb: begge modelvarianter er følsomme for antagelserne.
Hvor kommer priserne fra?
Vi bruger en ekstern, tidsstemplet prisoversigt fra 29. oktober kl. 03.39. Højeste noterede 1X2-priser var 1,09 / 17,50 / 33,00; gennemsnittet var 1,07 / 12,81 / 23,85. Den marginrensede beregning på 88,6 % bygger på gennemsnittet alene. Priser på forskellige udfald kan komme fra forskellige udbydere og er ikke et samtidig tilbud. Kildens registrering er ældre end vores tre-timersgrænse, så ingen af priserne må forstås som aktuelle.
Se den daterede prisoversigt · Forstå usikkerheden i modellen
100 kroner på PSV: Så dyr kan en forkert chance være
Ved historisk odds 1,09 giver en gevinst 109 kr. tilbage inklusive indsats. Fortjenesten er 9 kr. Et tab koster hele indsatsen. Du skal ramme mindst cirka 91,74 % af gangene blot for at gå i nul før øvrige omkostninger. Tabellen viser matematisk forventning ved forskellige, antagne PSV-chancer — den er ikke en liste over nye prognoser.
| Din antagne chance | Break-even? | Forventet gevinst/tab pr. 100 kr. |
|---|---|---|
| 83,5 % | Nej | −9,00 kr. |
| 88,0 % | Nej | −4,08 kr. |
| 90,0 % | Nej | −1,90 kr. |
| 92,0 % | Ja, kun teoretisk | +0,28 kr. |
Et vigtigt forbehold: Selv en positiv beregnet forventning er ikke en sikker gevinst, og 92 % er blot et hypotetisk input. Meget små mulige fordele forsvinder hurtigt, hvis din chance er overvurderet. Det er netop derfor en pris tæt på break-even ikke automatisk er attraktiv.
23Tre udfald — tre forskellige risikoprofiler
Vi fremhæver ikke tre spil bare for at have tre. Høj sandsynlighed tæller kun, hvis prisen også betaler for usikkerheden.
–
Hjemmesejr er klart mest sandsynlig, men det er ikke nok til en anbefaling.
Hvorfor / risiko: Et lavt favoritudbytte tåler næsten ingen fejl, særligt ved uafgjort.
Uafgjort
Et muligt resultat, hvis PSV mangler effektivitet og gæsterne står tæt.
Willem II vinder
Lille chance i modellen, men sårbar for undervurderede taktiske forandringer.
Model = arbejdsmodel, ikke garanti. Prisporte er buffer mod model-, pris- og holdkortsusikkerhed. 18+ · Spil ansvarligt.
24Ti relevante markeder — vurderet på pris, ikke på mavefornemmelse
Alle ti prischecks er synlige på alle skærme. Markederne er adskilt fra anbefalinger: først regner vi fair odds; dernæst kommer pris, usikkerhed og risiko. Et historisk odds er dokumentation for en gammel markedsobservation — ikke en prisgaranti. Viser din beregner en mulig fordel på en ny pris, betyder det kun, at den indtastede sandsynlighed og prisen giver et positivt regnestykke; den efterviser ikke sandsynligheden. Manglende frisk pris vises som ingen pris.
PSV vinder
Fair – · port –Hjemmesejr er klart mest sandsynlig, men et lille odds giver meget lidt plads til model- og kampstøj.
90 minutter og tillægstid; uden forlænget spilletid.Uafgjort
Fair – · port –Et mere kompakt Willem II kan sænke antallet af klare muligheder, men alene et højt odds er ikke et plus.
Trevejsudfald på 90 minutter.Willem II vinder
Fair – · port –Ny træner og omstillinger giver en mulig vej til en overraskelse, men er ikke evidens for en stabil model-edge.
Trevejsudfald på 90 minutter.Over 2,5 mål
Fair – · port –PSVs målfarlighed og gæsternes indkasserede mål peger på chancer, men prisen kan allerede rumme det.
Mindst tre mål efter 90 minutter.Under 2,5 mål
Fair – · port –Kræver stærk defensiv organisering eller vedvarende lav chanceudnyttelse; målrater alene er usikre.
Højst to mål efter 90 minutter.Over 3,5 mål
Fair – · port –Fire mål er plausible med en klar hjemmefavorit, men modellen er stærkt afhængig af høj PSV-produktion.
Mindst fire mål efter 90 minutter.Under 3,5 mål
Fair – · port –Et mere struktureret Willem II kan gøre dette interessant at undersøge, men der foreligger ingen tidsstemplet pris.
Højst tre mål efter 90 minutter.Begge hold scorer – ja
Fair – · port –Willem II har fundet mål i flere nederlag, men kvaliteten mod PSV-forsvaret er usikker.
Hver klub skal score mindst ét mål.Begge hold scorer – nej
Fair – · port –Et svært udeholdsmål gør dette relevant, men PSVs restforsvar kan blive udfordret.
Mindst ét hold holder nullet.PSV eller uafgjort (1X)
Fair – · port –Meget sandsynligt, men meget lav pris. Høj chance er ikke ensbetydende med positiv forventning.
Dækker hjemme og uafgjort i ordinær spilletid.25Live-kompas: markér det du faktisk ser
Værktøjet hjælper med at skelne kampbillede fra enkeltstående hændelser. Det giver ikke et automatisk livebet.
Ét angreb er støj. Flere lignende sekvenser begynder at være et kampbillede.
26Sofa-kompas: seks ting at markere under kampen
En enkel måde at gøre kampen lærerig uden et regneark.
27Odds-værksted: fjern marginen fra 1X2
Indtast tre decimalodds fra samme marked og samme tidspunkt. Værktøjet normaliserer dem og sammenligner med kampens model, når modeltal er udfyldt.
PSV – · X – · WIL –
Brug den samme kampmodel som i resten af optakten. Markedets implicitte sandsynligheder kan indeholde margin; modellen kan indeholde fejlagtige antagelser.
1X2-beregner
Eksempelodds til øvelse, ikke priser fra denne kamp. Erstat alle tre tal med odds fra samme udbyder og tidspunkt.
Tryk beregn for model minus normaliseret marked.
28Fire spørgsmål før du spiller
Et “ja” til favorit er ikke nok. Gennemfør alle fire beslutningstjek.
Pris → holdkort → årsag → indsats
Det er rækkefølgen. Ikke omvendt.
Dit tjek
Gemmes lokalt i browseren på denne enhed.
29Fra før-kamp-forståelse til dokumenteret læring
Brug selv værktøjerne, vurder kritiske detaljer og kom tilbage efter slutfløjt for at holde model og virkelighed adskilt.
Poisson forklaret og beregnet
Hvad betyder forventede mål, og hvor går modellens grænser?
→FØRSTE SKRIDTOddsRookie: lær at forstå odds
Et enkelt interaktivt prischeck, der gør sandsynlighed og risiko lettere at forstå.
→PSV – Willem II
DU ER HER · Runde 11 · Eindhoven
●Bookmaker.dk
Flere analyser og redskaber uden ubegrundede løfter.
→30FAQ · PSV – Willem II
Korte svar på de spørgsmål, der bør være afklaret før kickoff. Spørgsmål om odds afgøres først, når prisens tidspunkt, markedsregler og tilgængelighed er verificeret.
Hvornår spilles PSV – Willem II?
PSV mod Willem II spilles lørdag 31. oktober 2026 kl. 18.45 dansk tid på Philips Stadion i Eindhoven, Eredivisiens 11. spillerunde.
Hvad er kampens vigtigste kontekst?
PSV er nummer tre med 20 point efter ti kampe; Willem II er sidst med to. Willem II har ansat Jurgen Streppel 28. oktober, og PSV spiller Champions League mod Club Brugge fire dage efter. Willem II slog Helmond Sport 4–3 i pokalen 27. oktober under Adrie Koster. Jaden Slory har en officiel karantæne mod PSV og Zwolle.
Hvad siger modellen?
En målbaseret Poisson-arbejdsmodel fra ti ligakampe giver cirka 83,5 % til PSV, 10,3 % til uafgjort og 6,2 % til Willem II. En separat xG-baseret Poisson-kontrol med samme multiplikatorer giver cirka 71,0 % til PSV. Begge modeller er ukalibrerede og må ikke læses som sikre prognoser.
Hvad er hovedmarkedet?
PSV-sejr i ordinær spilletid er vores undersøgelsesmarked, ikke en automatisk anbefaling. Sammenhold den observerede pris med fair odds og en ekstra sikkerhedsbuffer. Den sidst dokumenterede pris er for gammel til et aktuelt købsråd.
Er startopstillingerne kendt?
De officielle startopstillinger er ikke offentliggjort ved redaktionens kontrol 29. oktober. PSV kan muligvis få Ricardo Pepi tilbage, mens Willem II har ny cheftræner; kontrollér holdkortene før enhver beslutning.
31Hvis den hjalp: gør den nem at finde igen
Ingen popup. Ingen automatisk tilmelding. Du vælger selv, om siden skal gemmes eller sendes videre.
ENHED
Deling bruger din enheds egen delingsmenu, når den findes.
32Del optakten — ikke et løfte om gevinst
Hvis analysen er nyttig, kan den deles. Budskabet er viden, usikkerhed og prisdisciplin.
- Officielt bekræftet karantæne: Willem II · Slory udelukket mod PSV og PEC Zwolle (opdateret 29.10)
- Klubbernes egne nyheder: Streppel ansat (28.10) · Ouaissa-skade (29.10) · Pepis status ved Bosz' pressekonference (23.10) · ADO-udvisningen (17.10)
- Kamp, pokal og tv: PSVs officielle program · Bosz og Tils egen efterkampvurdering (25.10) · Helmond Sports pokalreferat (27.10) · TV-oversigt
- Officielle holdkilder: psv.nl/matchcenter · willem-ii.nl/artikel/jurgen-streppel-keert-terug-bij-willem-ii (28.10)
- Turnering / kampdata: knvb.nl/competities/eredivisie/programma · uitslagen; psv.nl/matchcenter
- Skader / pressemøder: psv.nl/media/artikel/nieuws-medische-update-sami-ouaissa (29.10); psv.nl 23.10 pressekonference; Willem II 28.10 Streppel; helmondsport.nl/wedstrijd/helmond-sport-na-spannende-slotfase-uitgeschakeld-door-willem-ii/ (27.10, pokalsejr 4–3)
- Statistik / modelinput: topscorervoetbal.nl/eredivisie/standen-en-wedstrijden-2026/2027 · ajour 29.10; BeSoccer og FCUpdate · resultatkontrol
- Markedsobservation: eredivisiestat.nl/wedstrijd/psv-eindhoven-willem-ii-2026-10-31/ · prisark 29.10 kl. 03.39 dansk tid; ikke et live tilbud · tjekket 29. oktober 2026 kl. 03.39
Forfatter: Henrik DJ, BSc
Bookmaker.dk · Viden før valg · redaktionel analyse med transparent usikkerhed.
Bookmaker
Er du klar til at prøve en spiludbyder af odds eller online?